Som tu nový a chcem jazdiť – ako funguje organizácia závodov

V tomto článku sa pokúsim zhrnúť všetky potrebné informácie o fungovaní tohto portálu a o organizácii závodov. Dozvieš sa ako to tu funguje a čo všetko je treba spraviť preto, aby si si zazávodil. Každý nový závodník je tu vítaný, ale musí dodržiavať pravidlá. Pre účasť v našich závodoch je potrebné splniť niekoľko podmienok:

Správne vyplnený profil

Samozrejme je nutné mať tu na webe vytvorený svoj profil a v ňom mať vyplnené aj doplnkové informácie, hlavne teda Steam GUID a tvoje meno, pod akým jazdíš v Assetto Corsa.
Tu je návod ako sa registrovať a ako si správne vyplniť profil.

Herný ovládač – volant

Pre účasť v závodoch na Assetto Corsa Central je povinné používať na ovládanie auta volant. Je to uvedené aj v závodných pravidlách. Klávesnica ani gamepad či joystick nie sú povolené.

Správne nastavenie volantu je veľmi dôležité pre dobré ovládanie auta. Je to komplexná a rozsiahla téma, každý používame iný volant a každému vyhovuje iné nastavenie.
Nejaké rady o nastavení volantu nájdeš v našom článku Návod: Nastavení Force Feedback alebo na našom fóre v sekcii Hardware / Volanty alebo na internete. Alebo sa neváhaj spýtať o radu na fóre alebo na TeamSpeaku.

Pravidlá

Je bezpodmienečne nutné byť oboznámený a hlavne aj dodržiavať pravidlá portálu Assetto Corsa Central.
Pravidlá su rozdelené do niekoľkých sekcií v závislosti na tom čoho sa týkajú. Treba sa predovšetkým sústrediť na Závodné pravidlá, prípadne ak sa závod štartuje letmo tak aj pravidlá pre Rolling štart. Samozrejme treba dodržiavať aj všeobecné pravidlá pre používanie webového portálu a diskusného fóra.

Nehody, incidenty, protesty, odvolania

Ak ti niekto v závode spôsobí poškodenie alebo pokazí celý závod tak je potrebné podať na takéto konanie oficiálny protest. Admin následne protest preverí, určí vinníka a udelí trest. Protest netreba chápať ako bonzovanie. Treba si uvedomiť, že je veľa pilotov, ktorí ani nevedia o tom, žeby niečo spravili zle, nemajú toľko skúseností, alebo sa môžu nájsť aj takí, ktorým je úplne jedno, že pokazia závod niekomu, kto sa svedomito pripravoval, trénoval a tešil sa. Aby sa takýto človek zmenil, prípadne pochopil že niečo robí zle, musí o tom najskôr vedieť. A nato slúžia protesty, resp. tresty. Vtedy si ten pilot môže uvedomiť čo pokazil a nabudúce bude lepší. Takto môžeš zvíšiť úroveň závodov.
Admin nie je povinný kontrolovať celý závod, ale podľa vlastného uváženia má možnosť kontrolovať a trestať incidenty aj bez podaného protestu. Proti každému rozhodnutiu admina je možné sa odvolať, proces pre podávanie protestov aj pre podanie odvolania je uvedený v pravidlách.

Administrátor

Každý závod organizovaný portálom Assetto Corsa Central má svojho administrátora, ktorý riadi závod a vyhodnocuje prípadné incidenty, podané protesty a rozhoduje o udelených trestoch.
Každý pilot je povinný rešpektovať pokyny a rozhodnutia administrátora. Nie všetky situácie ktoré môžu vzniknúť na trati sa dajú jednoznačne popísať v pravidlách. V prípade spornej situácie, incidentu alebo nehody je na rozhodnutí administrátora závodu ako rozhodne o vine a treste.

Discord – hlasová a textová komunikácia

Doporučujeme používať na hlasovú komunikáciu Discord. V niektorých závodných sériách môže byť z organizačných dôvodov povinný. Cez Discord môžeš ľahko komunikovať s ostatnými pilotmi, ľahko ti niekto poradí a je to jednoduchšia a rýchlejšia forma komunikácie ako si dopisovať napr. cez správy. Ako používať Discord nájdeš v tomto návode.

Závodné servery

Závodné servery Assetto Corsa Central sú zobrazené na webe v jeho hlavičke úplne hore. Po kliknutí na konkrétny server sa zobrazia ďalšie informácie, napríklad heslo na server ak je vyžadované, odkaz na stracker – livetiming, poradie, časy atď…
Všetky naše servery majú názov začínajúci ACC, takže ak sa chceš pripojiť na server, tak priamo v Assetto Corsa v sekcii multiplayer ich ľahko nájdeš tak, že do vyhľadávania napíšeš ACC. Následne sa odfiltrujú len servery ACC.
Servery 1 až 5 slúžia ako ligové servery pre ligové závody. Servery 6,7,8 sa používajú pre voľné závody alebo pre rôzne testovanie.
Aj mimo závodné dni je každý dodržiavať na serveri pravidlá.
Servery pre ligové závody je možné používať aj vtedy, ak nie si účastníkom danej závodnej ligovej série, môžeš si tak zatrénovať s ostatnými, porovnať časy a veľa sa naučiť. Samozrejme počas závodného večera sa už na server nedostaneš, vtedy je už server uzamknutý a dostupný len pre pilotov registrovaných do závodu.

Ako sa pripojiť na server

Na server sa môžete pripojiť dvoma spôsobmi. Buď tak, že normálne spustíte AC a cez originálny KUNOS launcher si vyhľadáte server a pripojíte sa (viď nižšie).
Alebo druhý spôsob, ktorý výrazne doporučujeme, je použiť alternatívny launcher s názvom Content Manager (CM). Tento alternatívny launcher má omnoho viac funkcií ako ten originálny a pri pripojení na server napríklad dokáže za vás automaticky stiahnuť a nainštalovať potrebný obsah (trať, auto, skiny atď..) a nemusíte to robiť ručne.

Ako používať Content manager – video

pripojenie_na_serverPripojenie na server cez originálny KUNOS launcher – viď obrázok vpravo

 1. klik na Drive
 2. klik na Online
 3. do vyhľadávania zadáš acc, zobrazia sa len servery ACC
 4. z výpisu serverov vyberieš server kam sa chceš pripojiť
 5. ak je na serveri povolených viac rôznych áut tak si vyberieš to svoje
 6. ak server vyžaduje heslo tak ho vyplníš
 7. klik na Join

Ak používaš Firewall tak ti môže blokovať komunikáciu, treba povoliť vo firewalle výnimku.

Vo výpise serverov môže byť auto, alebo trať zvýraznené červeným. To znamená chýbajúci obsah, čiže na serveri sa jazdí s autom, alebo na trati ktorú v Assetto Corsa nemáš nainštalovanú. Je treba doinštalovať mod alebo trať.

Na obrázku sú znázornené aj filtre, nesprávne pozapínané filtre môžu znamenať to, že neuvidíš server vo výpise.
Popis jednotlivých filtrov zľava doprava: ( červené pozadia pod ikonou filtru znamená zapnuté )

 • zobrazuje iba tie servery, ktoré nevyžadujú booking (vypnúť)
 • zobrazuje aj prázdne servery (zapnúť)
 • zobrazuje aj plné servery kde už sú všetky miesta obsadené (zapnúť)
 • zobrazuje aj servery vyžadujúce heslo (zapnúť)
 • zobrazuje iba servery v režime booking (vypnúť)
 • zobrazuje iba tie servery na ktoré máš nainštalovaný potrebný obsah (vypnúť)
 • zobrazuje iba tie servery, na ktorých si bol už nedávno prihlásený (vypnúť)

Závody, typy závodov

Závody sú rozdelené do dvoch typov – ligové závody a voľné závody ( free races ). Pre registráciu do ligových závodov je nutné mať členstvo Premium, čiže platené členstvo.
Voľné závody sú naopak dostupné aj pre registrovaných užívateľov bez plateného prémiového členstva. Viac info o členských úrovniach nájdeš v menu Užívateľská zóna -> Členstvo -> Členské úrovne.

Ligové závody
Ligový závod je súčasťou závodnej série podľa jej kalendára, je vopred známa trať, povolené autá, formát závodu a celého závodného večera, dátum a čas konania závodu.
Ligové závody sa jazdia prevažne v utorky a štvrtky, v zozname udalostí sú znázornené červenou farbou.

Voľné závody
Voľné závody sú jednotlivé závody, nie sú súčasťou závodnej série a slúžia pre zábavu a pre odskúšanie nových tratí alebo zaujímavých modov.
Voľné závody nemajú pevne daný kalendár a vypisujú sa podľa potreby a podľa možností administrátora voľných závodov. Treba sledovať web, prípadne fórum pre voľné závody. Na fóre môžete diskutovať a dávať aj vlastné návrhy na kombináciu auto/trať pre voľný závod. Voľné závody sú v zozname udalostí znázornené zelenou farbou.

Závodné ligové série – šampionáty

Na webe v menu v sekcii “Šampionáty” nájdeš aktuálne rozbehnuté šampionáty, aj už ukončené šampionáty.
Každý šampionát má vytvorenú svoju špeciálnu skupinu, inak povedané svoje vlastné stránky šampionátu. Ak chceš jazdiť nejaký šampionát je vhodné sa stať členom danej skupiny.

Stránky (skupina) šampionátu obsahuje všetky potrebné informácie pre daný šampionát na jednom mieste, výsledky, download tratí, skinov atď.
Každá závodná séria môže mať svoje špecifiká, rôzny formát závodného večera a prípadné výnimky alebo doplnenie pravidiel, ktoré je nutné poznať a dodržiavať.

Ako sa zaregistrovať do závodu

Každý jeden závod má vytvorenú takzvanú udalosť – event. Všetky vytvorené udalosti nájdeš v menu na webe v sekcii Udalosti / závody. Na hlavnej stránke v ľavej hornej časti je zobrazených najbližších 5 udalostí. Všetky udalosti sú zobrazené aj v kalendári na hlavnej stránke v jej pravej časti.

Na stránke konkrétnej udalosti sú uvedené všetky dôležité informácie o konkrétnom závode, na akom servery sa daný závod koná, dátumy, formát závodného večera, trať, povolené autá, povolený pomocníci, popis závodu atď.
Ďalej je tam zoznam prihlásených pilotov a možnosť sa do závodu zaregistrovať – to je veľmi dôležité.

Na každý závod ktorý chceš jazdiť je nutné sa zaregistrovať na stránke jeho udalosti.

Registrácia do závodu je povinná a záväzná !
To znamená, že ak sa do závodu zaregistruješ tak sa ho aj skutočne zúčastníš. Ak zistíš, že závod nestihneš, alebo sa z iného dôvodu nemôžeš zúčastniť, tak si povinný sa zo závodu odhlásiť. V menu na webe v sekcii Udalosti /závody je submenu Moje registrácie a tam sú iba tie udalosti, do ktorých si zaregistrovaný. Nájdeš si príslušný závod ktorý nestíhaš a klikneš na “Zrušiť”.  Týmto si sa korektne odhlásil zo závodu. Registrácie na závody sa uzatváraju zpravidla hodinu pred začiatkom kvalifikácie. Ak sa chceš zo závodu odhlásiť na poslednú chvíľu, ale už je to nemožné, pretože registrácie sú už uzatvorené, tak svoju neúčasť oznámiš adminovi závodu správou, mailom alebo to napíšeš na príslušné fórum.

Počet prihlásených pilotov, predkvalifikácia, ako to funguje

Každá trať má limitovaný počet miest, väčšinou 24. Tento počet miest je uvedený v popise udalosti konkrétneho závodu. O závody býva na ACC veľký záujem. V prípade, že sa prihlási viac pilotov ako je počet miest na trati, tak admin závodu musí rozhodnúť o konaní predkvalifikácie. Predkvalifikácia potom rozhodne kto sa do závodu dostane a kto bude ako náhradník. Toto rozhodnutie musí admin urobiť spravidla 5 dní pred závodom (predkvalifikácia trvá väčšinou 4 dni) – presný dátum je uvedený na stránke udalosti závodu. Vtedy sa admin pozrie na zoznam prihlásených do udalosti, zistí koľko pilotov sa do závodu prihlásilo a ak je počet prihlásených vyšší ako počet miest na trati tak vyhlási konanie predkvalifikácie. Ak je počet prihlásených nižší ako limit trate tak sa predkvalifikácia konať nebude a do závodu sa dostanú všetci, ktorí sú v tom čase zaregistrovaní do udalosti. Všetky tieto dôležité rozhodnutia admin komunikuje na príslušnom fóre, je povinnosť každého pilota sledovať príslušné fórum aby bol v obraze.

Je potrebné sa do závodu zaregistrovať včas a neodkladať prihlásenie na posledný deň.
Môže sa stať, že v deň rozhodnutia o predkvalifikácii bol počet prihlásených nižší, alebo rovný maximálnemu počtu miest na trati, admin teda rozhodol že sa predkvalifikácia nekoná. Keď sa do závodu prihlásiš až neskôr po tomto rozhodnutí, tak si už nad limit trate a nemáš zaručené miesto v závode, si zaradený ako náhradník. Spravidla sa bežne stáva, že sa niekoľko pilotov na poslednú chvíľu zo závodu odhlási. Ak ako náhradník máš o tento závod záujem, musíš byť na závod pripravený, mať natrénované a v daný čas byť dostupný ideálne na TeamSpeaku. Admin závodu ťa bude kontaktovať ako náhradníka a môžeš sa do závodu dostať. Poradie náhradníkov je dané podľa toho kedy sa do závodu prihlásili. Admin nemá právo niekoho uprednostniť.

Jedno miesto je vždy rezervované pre pripojenie za účelom vysielania online TV streamu závodu !

Predkvalifikácia

Predkvalifikácia slúži ako akési sito, trvá väčšinou 4 dni a končí jeden deň pred závodným dňom. Počas týchto 4 dní má každý neobmedzený čas a počet kôl nato, aby zajazdil na príslušnom závodnom serveri svoj najlepší čas na kolo. Server bude v tomto čase nastavený do režimu predkvalifikácie – to znamená, že na trati budú rovnaké podmienky, nebude sa zvyšovať grip trate a budú zapnuté penalizácie krátenia trate.

Predkvalifikáciu musíš jazdiť pod svojím menom ktoré máš vyplnené tu v profile na webe ako meno v AC a ak sa jedná o závod, kde je na výber viacero áut, musíš odjazdiť predkvalifikáciu s tým autom, s ktorým pôjdeš aj do závodu.
Svoju pozíciu v poradí môžeš priebežne sledovať v strackeru príslušného serveru. Otvoríš si stracker pre daný server, prepneš záložku LapTimes a nastavíš si filter iba pre rozsah dátumov kedy trva predkvalifikácia. Iba tieto časy na kolo sa počítajú. Čas zajazdený mimo rozsah dátumov predkvalifikácie sa nepovažuje ako predkvalifikačný čas.
Po skončení predkvalifikácie admin zverejní zoznam pilotov, ktorí sa prebojovali do závodu a takisto aj zoznam náhradníkov.

Závodný večer

Doporučujeme sa pripojiť na server aspoň 15 minút pred začiatkom kvalifikácie a ideálne byť dostupný aj na TeamSpeaku. Každý závod, alebo závodná séria môže mať svoj vlastný formát závodného večera, rôznu dĺžku a pravidlá kvalifikácie. Každý pilot je povinný toto sledovať a dodržiavať. Tieto informácie sú uvedené na stránke šampionátu, alebo priamo na stránke udalosti k závodu.

Zhrnutie na záver

Ak sa chcem zúčastniť závodu musím splniť tieto podmienky:

 • som zaregistrovaný tu na webe a mám vyplnený profil, svoje Steam GUID aj meno v AC
 • používam volant
 • poznám a dodržiavam závodné pravidlá, všeobecné pravidlá prípadne nejaké špecifické pravidlá pre daný šampionát
 • poznám priebeh konkrétneho závodu, viem koľko trvá kvalifikácia, na koľko kôl sa ide závod, či je to jeden závod alebo viacero závodov
 • som zaregistrovaný do závodu na stránke udalosti k závodu so správnym autom ak je na výber
 • mám natrénované, poznám trať, zvládam auto a nie som nebezpečný pre ostatných

Potom si už iba sledujem príslušné fórum, sledujem či admin nevyhlási predkvalifikáciu. Ak sa koná predkvalifikácia, musím počas jej trvania na serveri zajazdiť svoj čo možno najlepší čas, podľa toho sa uvidí, či sa dostanem do závodu. V závodný večer prídem včas na server, aspoň 15 minút pred začiatkom kvalifikácie.

Ak ti nie je niečo jasné a potrebuješ poradiť, treba používať na komunikáciu fórum, prípadne sa s niekým stretnúť na TeamSpeaku a tam sa poradiť. Každý ti určite rád poradí, nikto učený z neba nespadol…

Video

Väčšinu z hore uvedeného nájdeš aj v nasledujúcom videu.