Pravidlá Safety Car a reštartu závodu

Prečo Safety Car

V niektorých závodoch Assetto Corsa Central bude možnosť výjazdu SAFETYCARU. Zpravidla sa jedná iba o situácie v prvých kolách. Ak by sa na začiatku stala hromadná nehoda, tak bude na trať vyslaný Safety Car. Piloti s poškodenými autami tak budú môcť v boxoch vymeniť poškodené auto za nové a pokračovať v závode.

Použitie ESC

Použitie ESC pre návrat do boxov v Safety Car fáze je závislé od danej závodnej série – ak v závodnej sérii nie je zakázaný ESC tak môže pilot do boxov skočiť aj použitím ESC. Ak je ESC v danej závodnej sérii zakázaný, tak to platí aj pre Safety Car fázu.

Výjazd a Safety Car fáza

Ak sa vedenie závodu rozhodne závod neutralizovať výjazdom Safety Caru, tak ako prvé pilot Safety Caru napíše do chatu ! SAFETY CAR ! ( plus prípadne informuje aj hlasom na TSku ).
Od tohto momentu je prísne zakázané predbiehanie.
Zároveň každý pilot spomalí na rýchlosť cca 130kmh. Samozrejme pozor, neznamená to že dupnem na brzdu a zozadu ma niekto zostrelí. V kľude skontrolujem koho mám za sebou a pozvolna dám nohu dole z plynu a postupne spomalím a zaradím sa za auto predo mnou.

Pilot Safety Caru zapne svetlá a majáky a vyjde z pitlane na pripájací pruh výjazdu z boxov a bude čakať na aktuálneho lídra závodu. Zaradí sa na trať až v tom momente, aby sa dostal pred auto lídra závodu. Líder a celé ostatné pole sa zaradí za SC a v bezpečných odstupoch ( dĺžka cca 1 auta ) budú krúžiť za SC. Zahrievanie pneumatík je povolené cik-cak jazdou zo strany na stranu. Nie je povolené prudké brzdenie a akcelerácia, celé pole pôjde plynule konštantnou bezpečnou rýchlosťou ktorú určuje SC na čele kolóny. Nikto nesmie zbytočne spomalovať a nechávať si veľký rozostup od auta pred sebou. Zastávky v boxoch sú počas SC fázy povolené. Takýmto spôsobom krúži celé pole až do skončenia SC fázy.

Koniec Safety Car fázy a reštart závodu

Na konci SC fázy pilot Safety Caru napíše do chatu ! KONIEC SAFETY CAR ! a zároveň vypne svetlá a majáky. Zpravidla sa tak udeje v poslednej časti okruhu pred nájazdom na cieľovú rovinku. Od tohto momentu už tempo celého závodného pola udáva líder závodu – stále platí prísny zákaz predbiehania !
SC zájde do boxov a celé pole pokračuje po trati tempom aké určuje líder závodu.
Líder závodu môže začať naplno akcelerovať a nasadiť ostré závodné tempo podľa vlastného uváženia, napríklad v nájazde do poslednej zákruty okruhu, alebo až na cieľovej rovinke. Od tohto momentu ale už nesmie zbytočne brzdiť alebo spomaľovať.

Predbiehanie je povolené až po prejdení štart/cieľovej čiary.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.