Návod: Nastavení Force Feedback

Jelikož je zpětná vazba Vašeho volantu velice důležitým pomocníkem při řízení, je nutné ji správně nastavit.

Zde budou vysvětleny jednotlivé položky záložky Advanced v nabídce Options/Controls v Assetto Corsa.

Než se pustíme do nastavení hodnot přímo v simulátoru, je nejdříve nutné správně nastavit hodnoty v ovladačích volantu. Například pro Logitech G27 vypadá nastavení pomocí Logitech Gaming Software takto:

Nastavení volantu v ovladačích

Nastavení volantu v ovladačích

Každý typ volantu má toto nastavení jiné a jsou pro něj vhodné jiné hodnoty – tyto hodnoty bych hledal na fórech, či stránkách výrobce volantu. Výše uvedené hodnoty jsou doporučovány pro majitele právě Logitechu G27.

Nastavení v Assetto Corsa:

Nastavení force feedback v Assetto Corsa

Nastavení force feedback v Assetto Corsa

První položka Invert obrátí veškeré hodnoty, které Assetto Corsa volantu poskytne. Tudíž, místo působení síly otáčením doprava bude volant působit přesně opačně. Toto nastavení se hodí například pro jiné než standardní volanty (vlastní výroba/úpravy apod.).

Položka Gain reprezentuje zisk, neboli zesílení Force Feedback, který Assetto Corsa vypočítá na základě fyzikálního modelu. Platí, že abychom získali maximálně sílu, kterou Assetto Corsa poskytuje, je nutné nastavit hodnotu na 100%.

Některé volanty však nedokáží reprodukovat tak velké síly, které fyzikální model vypočítá a tyto hodnoty jednoduše odstřihne (tzv. clipping). A jak se dá jednoduše poznat, zda můj volant tyto hodnoty zvládá? Stačí v Assetto Corsa zapnout aplikaci Pedály, kde první tři sloupečky vyjadřují stisknutí jednotlivých pedálů a čtvrtý sloupec reprezentuje aktuální hodnotu Force Feedback. Pokud se tento sloupec při jízdě naplní až do krajní hodnoty a zčervená – síla spočítaná fyzikálním modelem je odstřihnuta a není plně reprezentována volantem.

Pro tyto případy je vhodné použít aplikaci Force feedback anti-clipping tool, který Vám pomůže nastavit správnou hodnotu Gain v nastavení.

Force feedback anti-clipping tool

Force feedback anti-clipping tool – hodnota nad červenou čarou je odstřihnuta

Po nainstalování aplikace je nutné ji umístit na obrazovku, zapnout měření a přibližně 5 minut jezdit. Je nutné být při této jízdě co nejvíce opatrní, jezdit plynule, vyhýbat se výjezdům z trati a nárazům (dojde k ovlivnění naměřených hodnot). Po chvíli ježdění zezelená doporučovaná hodnota Gain – takto získaná hodnota by měla využít nejvíce síly, kterou dokáže Váš volant vyvinout. Osobně doporučuji měření alespoň jednou zopakovat s nově získanou hodnotou pro co nejpřesnější nastavení.

Další položkou nastavení je Filter, který vypočtený signál nejprve vyhladí (odstraní kmity s vyšší než mezní frekvencí) a teprve poté jej pošle na volant. Toho se dá využít, pokud volant nepříjemně vibruje, či pokud je vhodné použít hladší řízení. Nulová hodnota značí, že vypočtený signál není nijak vyhlazen – nejvěrnější reprezentace vypočtených sil (doporučeno).

Posuvník Damping reprezentuje odpor, který klade volant při rychlém otočení. Při nastavení vyšší hodnoty řízení tzv. ztěžkne. U nulového Dampingu nebude volant klást odpor  při rychlém zatočení.

Minimum force označuje minimální sílu, kterou volant může působit. Toto nastavení především kompenzuje možnosti volantů reprodukovat velmi malé síly.

Kerb effects nastaví sílu, kterou pocítíme při přejezdů obrubníků.

Road effects nastaví úroveň reprezentace různých detailů (hrbolů, převýšení apod.), nacházejících se na vozovce.

Slip effects  reprezentuje velikost odezvy volantu při smyku.

Tyto tři nastavení jsou přidané síly, které pouze zvýrazňují některé součásti skutečné síly vypočtené fyzikálním modelem. Samy však nereprezentují skutečnou odezvu fyzikálního modelu a je tedy doporučováno je nastavit na hodnotu 0%.

Následuje rámeček s názvem Steering sensitivity frame:

Speed sensitivity označuje jak necitlivým se stane řízení při zvyšující se rychlosti. Doporučuje se nastavení 0%přímé řízení, které je použito u drtivé většiny závodních aut.

Filter opět vyhlazuje signál, tentokrát však ten, který hráč vytváří svou vlastní manipulací s volantem. Pokud však nemáte Parkinsonovu chorobu, či rozbitý volant, je opět doporučené nechat hodnotu na 0%. Tato hodnota také zvětšuje mrtvou zónu v okolí středu natočení volantu, toto není žádoucí.

Posuvník Gamma nastaví tzv. gama korekci – nelineární zpracování signálu vzniklého při otočení volantu. Jinými slovy, volant bude v určitých polohách reagovat rozdílně. Doporučená hodnota je 1.0, kdy je využito přímé řízení.

Pedal settings frame:

Brake gamma, obdobné nelineární zpracování signálu, tentokrát reprezentovaného zmáčknutím brzdného pedálu. Pokud nastavíme hodnotu 1.0 bude brzda reagovat v celém rozsahu stejně. Při hodnotě větší než 1.0 dojde k menší citlivosti v polovině polohy pedálu a ke větší citlivosti na konci jeho rozsahu. Tímto je možné dosáhnout snazší modulace brzdného účinku při jízdě.

Nastavení Force Feedback je vcelku otázkou vkusu a každému vyhovuje něco jiného. Je tedy na každém z Vás, jak si svůj volant nastavíte. Tento článek má za úkol pouze informovat o možnostech a významu jednotlivých nastavení.

Máte k článku zpětnou vazbu? Uvítám ji v komentářích. 🙂

Informace byly čerpány z výborné knihy Going Nowhere Fast In Assetto Corsa, kterou velmi doporučuji. 

komentárov 18

 1. Profilový obrázok používateľa: Jakub Krajčír Jakub Krajčír píše:

  Díky za článok, určite pomôže pár ľuďom tu na ACC. Správne nastavený FFB je základ 😀

 2. Profilový obrázok používateľa: kypo kypo píše:

  Super clanok, dobre informacie, dodnes som nevedel naco sluzia niektore nastavenia…

 3. Profilový obrázok používateľa: Jetotvojevina Jetotvojevina píše:

  Díky chlapi, příště bude popsáno správné nastavení FOV. 🙂

 4. Profilový obrázok používateľa: agentx agentx píše:

  super ale kerb a road effect na nula?no nerikam ze tam maji byt hodne vysoke hodnoty ,dokonce jsem je musel na nordu trochu zeslabit ale to je na tom to super citit ve volantu jakykoliv hrbol a ikdyz prejizdis obrubnik,nevim no ja to rozhodne na nula mit nebudu:)
  a nebo tomu zase nerozumim:)))

 5. Profilový obrázok používateľa: Jetotvojevina Jetotvojevina píše:

  Kerb, road a slip na 0% pokud chceš cítit přesně to, co spočítá fyzikální model v AC. Pokud chceš jednotlivé prvky zvýraznit, tak si hodnoty přidej. Konkrétně přesně moje nastavení je zde uvedené v obrázcích (sám to na nula nemám). 🙂

 6. Profilový obrázok používateľa: agentx agentx píše:

  aha tak to jo,mel jsem to defaultne nastaveny podle hry a vyhovovalo mi to tzn road nekde na 70%ale treba nord a mugelli mi to prijde moc,tak diky za clanek

 7. Profilový obrázok používateľa: Joshuax VGOS Joshuax VGOS píše:

  No je taky potreba rozlisit pocit z jizdy (prozitek) a zavodni vykon. Pokud si rozhazu volant efektama, ktere si nekdo vypne, budu v nevyhode, tzn nastaveni FFB je vec ciste osobniho pocitu, ale je potreba si uvedomit, ze auto mi vraci do volantu nejakou spocitanou silu, ktera by ale v realu neovlivnila otaceni kol takovym zpusobem, jako jej ovlivni diky tomu, ze ten vjem dostavam prave do volantu (a ne treba do sedacky), tzn fyzicky me to s tim hybe a to se vraci zpet na kola auta ve hre jako jejich natoceni. Cim vyssi efekty navic si udelam, tim tezsi si to dobrovolne delam 🙂

 8. Profilový obrázok používateľa: oOwowkaOo oOwowkaOo píše:

  Díky za užitečné informace. Mnohdy netuším, na co který věci jsou a nastavím je vetšinou tak, že mi škodí. Tohle mi pomohlo.

 9. Profilový obrázok používateľa: Novus Novus píše:

  zdravim , zkousim nastavit ffb presne podle tady popisu v nastaveni ovladace to mam na 100% vse a kdyz dam ve hre presne podle popisu tedy 0% ruzne ty funkce tak je to porad hrozne hazi s volantem na rovince kdyz pustim volant tak hned do hodin , na startu nebo v boxech nez vyjedu mi vybruje a malinko se hybe ovladac taky divne… 🙁 uz nevim co stim… jestli je neco spatne taky nevim.. poradte jak to mam nastavit nebo co stim 😀 dik

 10. Profilový obrázok používateľa: Novus Novus píše:

  a jeste na jake nastaveni auta se jezdi zavody ?

 11. Profilový obrázok používateľa: kypo kypo píše:

  Na PRO, neco zapli, vypli – to neni nastavenie vozu. To je nastavenie pomocnikov. Jazdime okrem auto spojky vsetko vypnute, v niektorych seriach je povolene ABS, pripadne TC.
  Kazdy server byva nastaveny inak co sa tyka podmienok, teploty, grip trate atd…
  Aby si mal take podmienky ako na serveru tak treba trenovat na serveru online a vybavene.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.