Letmý štart za Safety Car

Priebeh a pravidlá letmého štartu pomocou Safety Caru

1. Piloti sa pred štartom zoradia na grid a čakajú

Ak je to možné a auto SafetyCaru je rýchlejšie ako závodné autá, tak sa ešte pred závodom v kvalifikácii pilot SafetyCaru kvalifikuje tak, aby získal PolePosition a stál úplne prvý na štartovom rošte. Ak toto nie je možné, tak bude SafetyCar štartovať z boxov.

2. Zelené svetlá

Po naskočení zelených svetiel je nutné zoradiť celé pole za SafetyCar. Ak sa SafetyCar kvalifikoval na PolePosition je to jednoduché, všetci sa plynule rozbehnú a pokračujú za SafetyCarom. V prípade ak SafetyCar štartuje z boxov, tak po naskočení zelených svetiel piloti čakajú, prípadne sa môžu pomaly rozbehnúť a blížiť sa k miestu, kde sa vychádza z boxov na trať. Práve tade vyjde na trať z boxov SafetyCar a všetci sa zoradia za SafetyCarom.

Tempo určuje vodič SafetyCaru. Ide sa za sebou v jednom rade, je zakázané predbiehať. Je povolené zahrievať pneumatiky kľučkovaním – veľmi opatrne.
Je prísne zakázané zahrievať brzdy spôsobom rozbeh-brzda, rozbeh-brzda, celé pole ide plynule max. povolenou rýchlosťou. Brzdy je povolené zahrievať brzdením do plynu tak, aby auto výrazne nespomaľovalo. Ak z nejakého dôvodu pilot vypadne z formácie a stratí svoju pozíciu (nezvládne zahrievanie na studených pneu a dostane hodiny, alebo skončí mimo trať) nesmie sa vracať na svoje pôvodné miesto, ale počká kým všetky autá prejdú a zaradí sa na koniec celého štartového poľa.

Ak je auto pred vami v problémoch – vyletí do štrku, ide výrazne pomaly, alebo si necháva príliš veľký odstup od auta pred ním (viac ako 4 dĺžky auta) a trhá tak celé závodné pole, môžete ho predbehnúť. Celé závodné pole nasleduje plynule SafetyCar, nikto nejde zbytočne pomaly, nenecháva si moc veľký odstup od auta pred sebou. Od auta pred sebou by ste sa nemali vzdialiť viac ako 4 dĺžky auta, cca 25 metrov.

3. SafetyCar odchádza do boxov

Po absolvovaní zavádzacieho kola pilot SafetyCaru odbočí do boxov. Od tejto chvíle udáva tempo leader závodu, neplatí obmedzenie maximálnej rýchlosti. Stále je prísne zakázané predbiehať. Treba ísť plynule, rozhodne nie je povolené robiť prasačiny, že sa rozbehnem, auto za mnou tiež akceleruje a snaží sa udržať so mnou kontakt, potom mu skočím na brzdy aby sa zľakol, zabrzdil a ja ihneď zas pridám aby som sa auta za sebou zbavil. Plynulým tempom v malých rozostupoch v jednorade za sebou (nie vedľa seba v dvojrade) prídu autá na štart/cieľovú rovinku.

4. Green Flag a štart

Ak budú autá na cieľovej rovinke, tak pilot SafetyCaru vydá povel Green Flag – Zelená vlajka GO GO GO. Od tohto povelu sa už závodí a môže sa predbiehať.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.