Hall of fame #2

Stitched Panorama

Po neplánované odmlce proložené domácím kutilstvím a dovolené, je tu Hall of fame s pořadovou číslovkou dvě. Minulý díl HOF#1 nastavil laťku pořádně vysoko a já přemýšlel čím navázat. Možností má komunita hned několik, ale jeden člen je přeci jenom něčím výjimečný. Závodník, student a budoucí závodní inženýr, jak by sám chtěl. Filip Dostálek tedy usedne do zpovědnice po Peterovi Veselému.

 

Ahoj Filipe, pokud si četl rozhovor s Kypem, tušíš co tě čeká. Jako první tě poprosím o představení.

Jasně. Ahoj, jmenuji se Filip Dostálek, je mi 24 let a bydlím v Lánech u Kladna. Narodil jsem se v Jeseníku, odkud jsme se v mých pěti letech kvůli práci stěhovali do Kladna a z Kladna asi před 6 lety do Lán. Studuji ČVUT Fakultu strojní v Praze a tento rok jdu do posledního ročníku magisterského studia. Mezi mé koníčky patří určitě online racing, dále in-line bruslení, tenis a lyžování.

Takže student, nebo máš i nějakou práci? Popř. co obnáší studium na ČVUT? Nějaký zajímavý projekt, o který se můžeš podělit?

Samozřejmě studium je na prvním místě, ale v současné době začínám pracovat ve firmě MB Tech jako konstruktér v sekci Stihl. Ovšem v budoucnu bych nejradši dělal závodního inženýra. Je možné, že se mi to povede, neboť jako diplomovou práci jsem si vybral téma: Kalibrace modelu simulátoru pro cvičení jezdců a toto téma zpracovávám u profesionálního závodního týmu I.S.R. Racing, kteří jezdí hlavně Blancpain Endurance Series. Takže se do stanu do kontaktu se závodním vozem Audi R8 LMS. Jsou to pro mě parádní zkušenosti, které, jak doufám, dál zužitkuji.

Tedy blízko k autům. Prozradím na sebe, že jsem si tě vyhledal na sociálních sítích a ihned jsem viděl, že tvá záliba tkví v motorismu, ale netušil jsem o velikosti tvého zápalu. Můžeš povědět více o tomto projektu, kolik hodin trávíš v blízkosti tohoto speciálu, a pokud můžeš srovnat závodníka s reálnou mechanizací vs online racing?

Ze začátku hodně, neboť jsem tam musel udělat spoustu měření, které jsem poté zužitkoval pro model. Měřil jsem hlavně pozice kinematických bodů zavěšení, dále hmotnosti a délkové parametry například ráfku nebo brzdového kotouče. Měl jsem štěstí, že v té době se dělala i generálka motoru (obvykle 18-20 tisíc kilometrů), takže jsem mohl nahlédnout i do útrob motoru. Pokud bych to měl vyjádřit časově, řekl bych tak 5-8 hodin měření to bylo určitě. Nyní se snažím model optimalizovat, takže reální jezdci (např. Filip Salaquarda) testují na jednotlivých tratích a já poté porovnávám data ze simulátoru s reálnými daty naměřenými na trati. Takové malé datainženýrství, ale velmi mě to baví. Co se týče porovnání, tak jezdci v simulátoru jezdí stejným stylem jako v reálným autě a to právě potvrzují i data, která už se víceméně překrývají. Ale důležitou roli hraje i trať, která pokud je špatně udělaná(jiné poloměry zatáček atd..), tak se moc porovnávat nedá.

Takže myslíš že kvalitní jezdec z online simulátoru, by mohl bez větších problémů přesednout do reálného auta? Nebo naopak jezdci by mohli úspěšně praktikovat trénink pouze ve formě trenažeru?

Určitě ano, pětinásobný vítěz Lemans (teď nevim to jméno) zkoušel můj model a říkal, že chování toho auta je velmi blízko realitě. To znamená, že jezdci, pokud nemají možnost testovat na reálné trati, testují na simulátoru a poté, když přijedou na reálnou trať, tak už jsou schopni hned od začátku zajíždět konkurenceschopné časy. A naopak pokud je jezdec dobrý v simulátoru, nepochybuju o tom, že bude dobrý i v reálu.

Věřím Filipe, že by jsme o tom sepsali dlouhý článek, posuneme se dále. Jelikož nemáš zatím založeno na vlastní rodinu, alespoň to takhle tuším, co tvůj dopravní prostředek?

Jezdím Seatem Leon 1.4 TSI r.v. 2010 a musím říct, že horší koupě už snad ani udělat nešla. Mám ho 2 roky a od té doby se toho tam pokazilo tolik, že jsem úplně zanevřel nad TSI. Rozvody, turbo, převodovka s tím vším byly problémy. Když to ale jede, tak je to celkem příjemné auto. Je teda tvrdé i na 16“ ráfkách, ale zase na druhou stranu na okreskách drží a nepustí. Motor je příjemně pružný, a i když teda občas výkon chybí, ve většině případů je dostačující. Jinak jsem trošku cholerik za volantem, ale kdo dneska není. Přijde mi, že chování a celková jízda ostatních řidičů je horší a horší. Ale zatím jsem neměl žádnou nehodu ani škrábanec, nic. Snažím se situace předpovídat a když jedu svižně, vždy se snažím, abych měl situaci pod kontrolou.

Můj tip byl nějaký hothatch, byl jsem celkem blízko. Cholerik jsi i v osobním životě?

Vždy se pokouším situace vyřešit v klidu. Občas to ale nejde, tak se trochu naštvu. Ale není to tak, že bych rozbíjel věci kolem sebe, to určitě ne. Spíš se třeba jdu projít na uklidnění, nebo si něco zahraji na PC.

Jako např.? Máme tu členy, kteří se věnují i jinému simulátoru než závodnímu.

Občas si zahraji Euro Truck Simulator 2, ale většinou si chci zahrát nějakou FPS jen tak pro odreagování například Battlefield 4, nebo Overwatch. Jinak ze simulátorů se aktivně věnuji pouze online racingu.

Závodní simulátory teda vedou na plné čáře. Tvoje historie a začátek na čem jsi začínal? (SW a HW)

filipovo útočiště

První závodní hra byla ještě na DOSu, kterou určitě všichni znají, a to Grand Prix Circuit. Potom taky ještě na DOSu Stunt. To jsem hrál celkem dost. Stavěl tratě, závodil s protivníkem a bavilo mě to. S příchodem Windows jsem hrál hlavně Need For Speed I II III IV. V roce 2001 jsem dostal k Vánocům Porsche 2000 a první volant. Byl to Logitech GT něco. Bez force feedbacku, asi 2 tlačítka a 2 pedály. Ale byl jsem z toho nadšený a strávil jsem na něm spoustu času. Občas jsem si na něm zahrál i Midtown Madness nebo Tocu 1,2,3. Další volant, který jsem dostal byl Logitech Momo Racing, který už měl force feedback. Tou dobou jsem měl již koupený svůj první simulátor GTR Fia GT Racing . Ze začátku jsem vůbec nevěděl, jak na to. Ztrácel jsem sekundy na nejlepší AI, ale čím víc jsem jezdil, tím víc jsem tomu přicházel na kloub. Začal jsem si nastavovat auto, díval jsem se v televizi na závody F1 a zkoušel odkoukat styl. Mezitím myslím, přišlo období Trackmanie, ve které jsem byl jednu dobu i v klanu. Potom vyšlo GTR 2 a já začal jezdit první online závody. A byla to velká škola, neboť fakt jsem ztrácel na přední příčky docela dost. Bylo to z části i volantem, neboť Momo neměl dobrý force feedback. Takže jsem si koupil G25 a hned to šlo lépe. Ale stále jsem se měl co učit. Na G25 jsem najezdil také statísíce kilometrů v Test Dive Unlimited, na který rád vzpomínám. Pak jsem se nějak nepohodl s adminem klubu, ve kterém jsem jezdil a s GTR 2 jsem skončil. Takže jsem hledal nový sim a to byl rFactor a parta Onlineracing.eu. Jezdil jsem u nich asi 2-3 roky, možná víc. Zažil jsem tam spoustu srandy a výborného závodění. Mezitím jsem si koupil vylepšenou verzi G25 a to G27. Pak vyšlo Assetto Corsa a já hledal klub, ve kterém se tento sim aktivně jezdí a narazil jsem ještě na UVZ, které se později přejmenovalo na Assetto Corsa Central. Tím už jsme vlastně v současnosti. Nyní jezdím na Thrustmasteru T300 Alcantara edition.

Vím, že jezdíš pod teamem. Můžeš ho v krátkosti představit?

Jasně. Jsem v týmu Road Runners s Markem Studničkou a Denisem Zeťákem. Určitě ale je mezi mnou a Markem rivalita 😈 . Jako jo řekneme si nastavení auta, ale na trati si nic nedarujeme a jezdíme tak, jako kdybychom v žádném týmu nebyli. Je to dobré pro diváky a my si pořádně zazávodíme a získáme další zkušenosti.

Blížíme se do finále. Kypo odpovídal na: Vyber jednu možnost. Tobě dám komplexnější otázku: Můžeš si vzít na opuštěný ostrov 5 věci, které to budou?

Na ostrov bych si s sebou vzal knihu: Jak postavit vor, dále Přežití v divočině, potom kompas, lano a nůž.

Ok a doplňková, opuštěný závodní ostrov, tedy místo kde si můžeš zvolit trať a techniku?

Určitě Nordschleife a auto Ferrari LaFerrari.

Super 😉 , Filipe děkuji ti za tvůj čas, za to že jsi poodkryl své soukromí a hlavně, že jsi součást naší komunity.

 

Tímto jsme se rozloučili s druhým článkem. Prozatím co osoba, to velký příběh. Věřím, že nás čeká ještě spousta takových skrytých talentů, proto STAY TUNED!

 

komentárov 6

 1. Profilový obrázok používateľa: kypo kypo píše:

  Super,som nevedel že sa Filip venuješ tomuto.

 2. Profilový obrázok používateľa: fuzo fuzo píše:

  Trackmania bola moja vôbec prvá online hra ktorú som hral a tiež sme mali taký malý klan, niekedy v období roku 2005 🙂

 3. Profilový obrázok používateľa: Lion Lion píše:

  Super.
  U jakého čísla skončí Hall of Fame? 😉 když teď máme #2.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.