Hall of fame #1

Stitched Panorama

Vítejte u prvního dílu Hall of fame, článků které jsou o komunitě, pro komunitu. Série rozhovorů o autech, závodění a životě mimo server lidí, které znáte, nebo právě teď máte možnost poznat.

Jako prvního na pomyslnou lavici, přizvu hlavního šerifa, tedy vedoucího mezi místními pacienty. Peter ‘Kypo’ Veselý se rozvykládá o náročnosti provozu portálu, blízkosti k mechanice, ale i o svém velkém příběhu. Přiznám se, že když jsem tento článek vymýšlel a následně sepisoval, byl jsem si jist, že následně čtu scénář vhodný stříbrného plátna….

Ahoj Petře, známe se teprve krátkou chvíli, sám o tobě toho moc nevím, mohl by ses krátce představit?

Čau. Volám sa Peter Veselý, ale väčšina ma poznáte pod nickom kypo, ten mám od narodenia, zdedil som ho po otcovi. Akurát už mi nehovoria malý kypo ale len kypo. Mám 40 rokov, som ženatý a mám dvojročného syna Jakuba. Vo vodách simracingu plávam zhruba od roku 2004-2005, kedy som náhodne objavil starý legendárny portál simracing.cz. Po prečítaní zopár reportov z ich online závodov ma to totálne dostalo a ešte v ten deň som utekal kupovať volant. Môj prvý plastový gulatý nezmysel bol Logitech Driving Force PRO a vydržal cca 3roky, potom pri 24-hodinovke v Le Mans zhorel FFB motor. Tam som jazdil niekoľko sezón ako radový pilot, potom som niekoľko rokov aj adminoval.

Ale závodenie a autíčka ma berú odjakživa, či reálne alebo aj tie virtuálne. Veľmi rád spomínam, keď sme v dobách dávno minulých v mojej garzónke pravidelne s kamošmi hrávali staré F1 Grand Prix, kde sa dal hrať multiplayer na jednom PC tak, že vždy niekto pár kôl riadil svoje auto, potom prišiel odpočet 5,4,3,2,1 a auto prevzal AI, preplo sa na ďalšieho, rýchlo sme sa vymenili v kresle pred kompom a takto dokola. To bývala obrovská sranda, hlavne keď si mal zrovna riadenie, išiel si niekoho predbiehať, za ktorého samorejme riadil AI a ten chalan ti hučal do ucha že pozoooor, nezostrel ma… Penalizácie za spôsobené nehody sa vtedy riešili väčšinou formou fyzických trestov 🙂
To bola fakt super sranda. Samozrejme všetko sa dialo na klávesnici, volanty s feedbackom vtedy ešte neexistovali.

Víme, že jsi hlavní postava vedení tohoto portálu, prozraď mi jak to celé vzniklo a kolik úsilí to stojí, být nejúspěšnější v minimálně českoslovenkém lokále?

To je ťažko povedať nejak v skratke, to bude dlhé, to nebude asi nikto čítať. Najväčšiu zásluhu ale na tom má samotná komunita pilotov samozrejme vrátane adminov, redaktorov a všetkých čo pomáhajú, za čo im aj touto cestou ďakujem. Kedysi v časoch simracing.cz keď som začínal jazdiť to bolo o inom, vtedy bolo málo možností kde si mohol závodiť online, existoval defacto iba jeden jediný seriózny simulátor rFactor 1 a aj ľudia celkovo boli inak nastavení, brali to viac vážne a viac od srdca. Adminov si si mohol vyberať, každý sa chcel nejako podielať na fungovaní portálu a komunity, bola proste iná doba. A aj my sme boli mladší, mali sme iné problémy, viac času a celkom iné priority ako dnes. Vtedy stačilo mať slušný gameserver, nejaký hocijaký web pre komunitu s fórom a mal si plno. Bežne sa stávalo, že sa ligové závody jazdili na dve skupiny po 25 ľudí. A občas v nedeľných barážach, keď poobede v čase priameho prenosu F1 na Nove Tomiš – alias Tomáš Richtr (komentátor F1) v prenose zahlásil, že večer si to môžete vyskúšať aj vy, choďte na www.simracing.cz a bla bla…, tak večer v baráži bolo prihlásených cez 100 ľudí, išlo sa na 5 skupín, proste masaker. Tomáš Richtr vtedy závodil s nami.

Dnes je to iné, je veľa solídnych simulátorov na výber, pre každý z nich je veľa online ligových portálov a toto strašne rozdeľuje komunitu simracerov. Aj samotná simracing komunita už nie je tak početná ako tomu bývalo kedysi. Takže je dnes o dosť ťažšie organizovať závody s plným gridom. Navyše keď som sa rozhodol, že nechcem aby sa ligovo závodilo zadarmo je to ešte ťažšie. Dnes by chcel každý všetko hneď a zadarmo – obrazne povedané. Ľudí si najskôr musíš získať čo nie je ľahké a ešte ťažšie je si ich potom udržať. A aj dnešní mladí chalani rozmýšlajú celkom inak. Predtým keď si mal závod o týždeň, tak si bol už týždeň popredu nervózny, každý podstivo trénoval, príprava a tá zodpovednosť bola neskutočná. Dnes to nejaký mladý nováčik zapne hodinu pred kvaldou s tým, že ide hneď vyhrávať, veď porazil všetkých kamarátov. Keď sa nedarí a niekde to rozbije, tak to proste vypne a nevadí, ide hrať niečo iné. Samozrejme česť výnimkám. Chcem tým povedať, že prístup ľudí k online závodeniu sa veľmi zmenil, podľa mňa k horšiemu. To boli ale také všeobecné kecy.

Viac ale konkrétne k otázke. Web som písal po nociach cca rok, nedokážem zrátať koľko kypohodín dohromady, ale fakt veľa. Prvý beta tester bol LumpTom. Niekoľko ľudí potom prišlo priamo z portálu simrace.cz. SimRace.cz bol vlastne pokračovateľ ukončeného simracing.cz, bežali sme na pôvodnom starom webe, ktorý mal len trochu modernejší dizajn a jazdil sa vtedy už umierajúci rFactor 1 a začínalo Assetto Corsa. Ale to nešlo  fungovať na dvoch rôznych simoch, pretože bolo nato málo ľudí.  Po niekoľkých sezónach sme to ukončili pre malý záujem a aj ja osobne som už mal toho dosť.

To som sa vtedy tešil, jak budem mať konečne viac voľného času, budem si jazdiť len tak hocikde ako bežný pilot, hlavne bez starostí. Lenže po niekoľkých skúsenostiach na public serveroch som zistil, že to nie je pre mňa. Jednak ma destruction derby moc nebere a hlavne mi vadila tá anonymita, kde sa nikto navzájom nepozná, chýbali mi ľudia zo simracing, resp simrace z ktorých sa stali moji priatelia. Proste mi chýbala tá komunita magorov, čo po nociach krútime tým plastovým kolečkom a chcel som závodiť na lepšej úrovni, podľa pravidiel a s rešpektom k súperom. Lenže všetky ligy čo som našiel na tom boli podobne, ako SimRace.cz pred ukončením – málo ľúdí a klesajúci trend. Tak som znova zo zálohového disku otvoril rozrobený web na ktorom fungujeme dnes, ten som začal chystať ešte pôvodne pre simrace.cz a po nociach ho dorobil.

Základná myšlienka bola odvážna – zjednotiť ľudí hrajúcich AC online pod jeden spoločný portál a vytvoriť spoločnú komunitu. Poviem narovinu – neveril som tomu že to klapne. Potom som oslovil vedenie všetkých českých a slovenských závodných portálov kde sa jazdilo Assetto Corsa s ponukou. Bolo to odvážne až drzé, prísť k neznámej lige a povedať zavrite to, je vás tu málo, poďte na centrálu, dostanete priestor tam a spolu spravíme veľkú AC komunitu. Strašne som sa bál, že to pochopia zle, že im vlastne hovorím – chlapi robíte to nahovno, vypnite to, ja tu mám patent na rozum a ja som tu kápo. Fakt som čakal, že ma pošlú rovno doprdele. Ale na počudovanie okrem jedného všetci reagovali kladne, pretože videli triezvo situáciu a boli na tom podobne ako skončený simrace. Takže sa ku mne pridal bejvalo a Láďa Ženíšek so svojimi piloti, neskôr od Romana Rosinu zopár chalanov z onlineracing.eu, niektoré menšie ligy skončili a ich ľudia prišli jazdiť sem k nám.  A takto vzniklo Assetto Corsa Central. A vidina môjho voľného času išla pápá 🙂

Ono to ale dnes inak nejde, pretože ak by si dnes čechov a slovákov jazdiacich Assetto Corsa rozdelil na 4-5 portálov, tak to bude o ničom a všade bude po 7 ľudí v závode. A v konečnom dôsledku je to práve o tom, o počte pilotov. Viac pilotov robí lepšie závody a lepšiu konkurenciu. Keď je v závode 30 ľudí tak je jednak atraktívnejší, ale hlavne každý si tam nájde seberovného súpera s ktorým si zazávodí. Aj super rýchlici aj pomalší piloti majú s kým závodiť.

Ale znova opakujem, najväčšia zásluha, že existuje nejaké Assetto Corsa Central je na pilotoch a adminoch, bez nich môžeš mať super tuti fruti web, super spoľahlivé servery, dobré pravidlá ale budú ti tak na dve veci, keď tam budeš jazdiť sám…

Keď som pri tom ďakovaní, tak si dovolím jedno špeciálne poďakovanie, ktoré patrí Joshovi. Bez neho by to totiž nešlo, asi by som to zabalil. Jednak robí strašne veľa pre komunitu po organizačnej stránke, perfektné live prenosy s komentárom, fakt za toto klobúk dole a navyše hrávame na jeho serveru, pretože gameserver dodáva práve Joshuax a jeho VGOS. Okrem tohto jeho práca a zápal pre vec motivuje aj mňa samého aby som fungoval a venoval sa tomu, pretože fakt mám málo času. Ak by nebolo Josha tak neviem či by som pokračoval sám, zrejme nie…
Takže Joshi moc ďakujem.

Kolik lidí cca je potřeba pro provoz a co přesně má kdo a co na starosti?

Ja sa starám o fungovanie a vývoj webu a podporu adminom, mám na starosti server kde nám beží web, pretože bežné komerčné webhostingy nemali dostatočný výkon a web bol pomalý. Trochu sa snažím nás čo sa tu o to staráme nejak koordinovať, gameserver dodáva Josh ako som už hovoril, spravujeme ho obaja, Josh robí live prenosy a dalšie tutoriál videá, potom každá závodná séria musí mať minimálne jednoho admina, ideálne by bolo aby boli dvaja, potom ty ako redaktor. Záujem prejavilo viac ľudí, ale bohužial často zostalo len pri slovách. Mali sme mať človeka čo by robil krátke zostrihy zo závodov, také highlights, mal byť človek čo by robil fotogalérie, ale nejak to neklaplo. Ciže v súčasnosti sa o chod portálu strá cca 8 ľudí.

Vedeš lidi spíše volnou metodou?

Ano, presne tak si myslím že je to najlepšie, nechať adminom voľné ruky a skôr radiť ako dirigovať. Samozrejme máme nejaké pravidlá ktoré su dané, ale podľa mňa je lepšie keď má admin voľné ruky na svoje nápady, čo a ako jazdiť atď. Snažím sa im nechávať maximum voľnosti. Našťastie máme skvelých adminov, s ktorými sa takto dá spolupracovať.

Dost bylo politických otázek. Přejdeme tedy do osobního života a každodenního koloběhu. Co tvoje rodina? A práce?

Pracujem ako ajťák + dievča pre všetko v jednej menšej firme, kde sa špecializujeme na montáž elektroniky do automobilov. Robíme ale skôr také špecialitky, naposledy pred pár dňami sme robili napríklad Aston Martin DB11. Tam mám na starosti dielňu a technikov, sedím normálne v predajni a komunikujem so zákazníkmi, robím IT support a riešim problémy ako čo zapojiť atď, všetko čo treba. To je klasický pracovný pomer od ôsmej rána do piatej večera. Potom doma robím ako druhú prácu vývoj web stránok,  aby sme mohli ako rodina nejak seriózne fungovať čo sa týka financií. K tomu dvojročný syn + manželka, starosti okolo domu a tak podobne, viacerí to poznajú. No a samozrejme Assetto Corsa Central, jednak po tej admin stránke a hlavne aj rád závodím. Dlhé roky sa venujem ešte snowboardingu a mám rád hory, ale jednak už nie som najmladší, boli aj nejaké úrazy a proste nie je moc času. Takže času mám skutočne málo, už si ani nepamätám kedy som išiel do postele pred polnocou. Ale zvykol som si.

Pěkné. K autům máš tedy blízko, jaká je tvá historie vozového parku? A který prostředek byl pro tebe nejhorší a naopak ten nejlepší?

Paradoxne si v reálnom živote na autá moc nepotrpím a beriem to skôr ako nutnosť a vnímam to čisto ako premiestňovadlo. Ako prvé som mal po otcovi starého Wartburga, ešte toho s tými gulatými porsche blatníkmi. To bola kára jak sviňa, živý dvojtakt smraďoch a vnútri luxus na tú dobu, všade okrasné lištičky, otváracie okná aj vzadu, popolníčky, koberčeky. So Škodou 100 čo som mal potom sa to nedalo porovnať, embéčka, alebo kilečko bolo oproti tomu bieda. Potom som mal klasickú Škodu 120 LS, chvíľu Formana kombíka. Potom som niekoľko rokov používal firemné autá, Octávku, Pickup, VW Polo ktoré som zlomil napoly  a seba ešte na viac častí. Teraz mám starého Forda Escorta kombík, ten používam ako táčky, spisovne fúrik a česky tuším kolečko sa tomu hovorí? Proste keď potrebujem niečo previezť okolo domu, nejaký bordel, trávu zo záhrady na zberový dvor, stavebný materiál a tak podobne. Tam keď prekopnem dvere tak to neriešim. Na bežné fungovanie po meste máme KIA RIO 1.4 benzín, to som kupoval skoro nové, malo to pod 20 000km od známeho, teraz už má 160 000km a nemôžem na to auto povedať jediné krivé slovo aj keď je to vysoko-otáčkový kórejec. Ale odkedy sa narodil syn tak začína byť malé, takže riešim čo urobím. Predávať to nechcem, ale budem museť kúpiť niečo väčšie. Nové to nebude, na to nemám a aj keby, nové bežné auto stráca rýchlo na hodnote. Takže čakám či sa nevyskytne niečo zaujímavé. Bazár neriešim, čakám na niečo ako som kupoval to RIO, od známeho kde viem kto to mal predtým a ako sa k tomu choval, nech to nemá viac ako tých cca 50 000km a je mi defacto jedno čo to bude, či Ochcávka kombík, alebo nejaký Sharan, Alhambra alebo niečo na ten štýl, kam sa ako rodina popraceme. A ak už si náhodou chcem trochu zablbnúť tak preferujem závodný okruh a závodné auto, dnes je možností veľa si požičať niečo rozumné a ísť sa povoziť a nestojí to moc peňazí a je to bezpečnejšie. Auto v bežnom živote je pre mňa praktické premiestňovadlo a nejak sa v tom nevyžívam, nech to naštartuje keď to potrebujem. Ale mal som doteraz všetko len benzíny, diesel nemusím, ten patrí do traktora.

Sen nebo ikona, kterou by sis klidně dal do obývacího pokoje?

Nemám nejaké vysnívané auto. Ale na obdivovanie ma skôr fascinujú historícké závodné autá, napríklad taká F1 od Lotusu zo 60-tych rokov je niečo úžasné.

Oblíbená trať? A kterou si reálně navštívil?

Šlajfa is the BEST, tam neni o čom. Okrem toho som bol ešte samozrejme na klasike Brno, Most, SlovakiaRing, Panoniaring, Hungaroring, RedBullRing, vtedy ešte A1 ring. A raz som bol na F1 na Monze, kde som bol aj na tej starej klopenke, to bol dobrý zážitok, tá história tam z toho fakt vyžaruje.

Protože patříš k těm rychlejším, neproběhla ti hlavou myšlenka reálně závodit?

Jasné že ano, ako každému. Ale mám dosť známych medzi realnými závodníkmi a medzi ľuďmi čo sa motajú okolo motošportu, takže viem čo to obnáša. V prvom rade peniaze, potom prachy, potom cash a money a potom čas. A veľa. K tomu si prirátaj technické poruchy, znova čas a peniaze, cestovanie. Potom niekde prídeš s autom a s tímom ľudí, zas to stojí čas a prachy a niečo sa posere a skončil si, balíš a ideš domov. To všetko v tom lepšom prípade. V tom horšom to rozbiješ a ono to aj niekedy dosť bolí nie len v peňaženke. Takže buďme radi za ten náš virtuál a božskú klávesu ESC. Stačí mi sa občas previezť na okruhu v niečom závodnom ak sa podarí, alebo niekde v požičovni s kamošmi sa vyblbnúť na motokárach…

Vím že jsi měl autonehodu. Popiš krátce co se stalo a jak jsi se následně léčil?

Idem si idem medzi dedinami, dosť rýchlo, cca 130kmh a zrazu mi niekto strká hlavu cez bočné okienko a pýta sa ma, že či som OK. Nejak takto som to vtedy vnímal. Samotný náraz ani nehodu si nepamatám, pamatám si možno pár sekúnd predtým a hneď potom. Pravdepodobne mikrospánok, pretože neboli žiadne brzdy na ceste a na začiatku dediny som to naplno zapikoval čelne do betónového prejazdu, ktorý mali ako vjazd z cesty do záhrady. Auto ešte zotrvačnosťou dvihlo zadek a cez čumák sa prekotilo skoro na strechu. Bola to strašná rana, náušnica z ucha zotrvačnosťou pokračovala v jazde a roztrhla mi ucho, baterka z auta letela 30m dopredu, ruka čo som mal položenú na šaltpáke skončila po zápestie v autorádiu. Proste zo 130kmh na mieste stop. Zachránilo ma to, že nejazdím závodný posed, ale za volantom ležím a dosť ďaleko od volantu, takže som neletel nad volant cez okno von, to by ma auto privalilo, ale letel som pod volant, s bradou som rozsekol volant, kolená mi vystrelilo až niekde za uši, pod gulami mi natrhlo obe nohy, zlomený členok, utrhnutá slezina a iné menšie vnútorné zranenia, zlomená sánka, kopa rezných rán a kopa štichov. Nemal som pás a to mi zrejme zachránilo život, povedal mi to aj chirurg čo ma operoval, lebo nohy stlmili tú prudkú zmenu rýchlosti a utrhlo mi len slezinu. Inak by to bolo horšie, pri takom náraze hrozí veľa vnútorných zranení, to by sme sa už asi nebavili. Ale bolo to už dávno, absolvoval som 4 operácie a liečil som sa cca pol roka.

Uff, neumim si to ani představit…

Ok! Dáme rychlý rozstřel, vybereš jednu možnost:

Fotbal x Hokej

Hokej

Pivo x nealko

Pivo

Hokej x Pivo

Hokej

Řidič x pasažér

Řidič

Moře x Hory

Hory

Předokolka x zadokolka

Zadokolka

Prsa x zadek

Zadek

Vidím že jsi naprosto zdravý, děkuji za rozhovor a strávený čas, chtěl bys nakonec něco vzkázat naším čtenářům? Nebo odpovědět na otázku která nebyla zoodpovězena?

Ešte raz by som chcel poďakovať všetkým, adminom, redaktorom a pilotom. Budem rád keď budú jazdiť a dobre sa pri tom baviť v rámci pravidiel. A ak by chcel niekto z pilotov prispieť k fungovaniu portálu, má nejaký nápad čo zlepšiť, čo robiť inak a lepšie, chcel by robiť nejaké videá, screeny, čokoľvek, tak nech mi napíše a určite niečo vymyslíme.

Takto proběhl první článek o Vás, pouze doufám že nikoho nenudil a každému se mohl poodkrýt kousek tajenky běhu serveru, ale i co víc život Kypa. Tato rubrika se bude vydávat jako dvoutydenní, takže se nebojte když Vám napíšu o prohození pár slov :o)

komentárov 9

 1. Profilový obrázok používateľa: Trewor Trewor píše:

  Palec hore, dobry clanek, velmi zajimavosti co jsem ani netusil. Ta nehoda teda brutus, to jsi mi uz ale vypravel..
  Jen houst, jsem zvedavy co se dozvim o ostatnich 🙂

 2. Profilový obrázok používateľa: ladislaFcz ladislaFcz píše:

  Tak jsem po letech Kypa konečně trochu poznal 😀

 3. Pěkný,moc pěkný konečně všichni vědí co je Kypo zač. Supr to nám tady chybělo.

 4. Profilový obrázok používateľa: Lion Lion píše:

  Dobrý nápad, je vidět, že to tady žije.

 5. Profilový obrázok používateľa: bielco bielco píše:

  ja som velmi rad ze som sa mohol pridat a hlavne sa zabavat pri subojoch. nepatrim k najrychlejsim ale to mi vôbec nevadi ide hlavne o tu zabavu. takže velke Dakujem kypo a adminom za super šampionaty a preteky a Joshuax VGOS za komentovanie kazdym pretekom to je lepsie.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.