Čo nás čaká v roku 2020 ?

V prvom rade želám všetkým pilotom len to najlepšie do nového roku 2020. Motory nám ani nestačili vychladnúť a už tu máme ďalší rok. Cez sviatky sme mali v závodení pauzu a venovali sme sa sviatkovému obžerstvu, ale veget sa už končí. Cez pauzu sa v zákulisí usilovne pripravovali nové šampionáty a aj aktualizácia a zmeny pravidiel. Keďže sa nové šampionáty onedlho začínajú, je na čase si ich trochu predstaviť.

Čakajú nás prakticky 3 šampionáty v Assetto Corsa, jeden staronový admin Ladislav Ženíšek a jeden nový admin František Krečmer. Budeme jazdiť aj voľné závody v Assetto Corsa Competizione a pripravuje sa aj plnohodnotný šampionát. Bohužiaľ sa ukazuje, že Assetto Corsa Competizione stále ešte nie je po technickej stránke pripravené na dlhšie Endurance závody s výmenou pilotov. Takže sa pravdepodobne bude jednať len o sólo závody. Uvidíme, snáď nás taliani prekvapia a opravia technické problémy.

Najskôr ale by som chcel znova upozorniť na zmenené pravidlá.

Pravidlá 2020

Aktualizácia a doplnenie pravidiel je ideálny čas, kedy by bolo vhodné si pravidlá znova prebehnúť a pripomenúť si ich. Nebudem sem vypisovať všetky zmeny, ale na najdôležitejšie z nich chcem určite upozorniť špeciálne aj v tomto článku.

Tresty formou zrážky bodov

Doteraz sme priestupky proti pravidlám trestali väčšinou posunom o X pozícií vo výsledkoch závodu, prípadne sa trest presunul na ďalší závod v poradí. Viac sa nám ale osvedčilo použiť tresty vo forme bodovej zrážky z celkovej bodovej tabuľky šampionátu. Takže do pravidiel pribudli aj tieto formy penalizácií. Admin šampionátu si môže vybrať, či bude uplatňovať tresty formou posunu v poradí, alebo strhnutím bodov.

Koniec závodu

Bohužiaľ sme si v poslednom čase všimli, že sa nám po skončení závodu dejú na trati veci, ktoré vidieť nechceme. Veľa pilotov prejde cieľom, odstaví auto, ukončí hru a odchádza zo serveru, pričom na trati sú v závode ešte ďalší piloti v poradí za ním. Jednak to robí neplechu vo výsledkoch a je to aj bezohľadné voči ostatným súperom. A nájdu sa aj takí, ktorí zámerne svoje auto rozbijú, prípadne to napália do niekoho ďalšieho. Toto určite nechceme na trati vidieť a nebudeme sa chovať ako deti. Preto sa v pravidlách definovalo kedy vlastne závod končí, ako sa treba po odmávnutí šachovnicovou vlajkou chovať a kedy odísť zo serveru.

3.11 Koniec závodu – závod končí až po prejdení posledného auta v poradí cieľovou čiarou. Po prejdení cieľom môže pilot absolvovať bezpečne inlap do boxov, prípadne môže skočiť do boxov pomocou ESC. Tam počká do konca závodu. Až potom je možné sa odpojiť zo serveru. Tiež je zakázané po skončení závodu rozbíjať autá. Chovajte sa tak, ako by ste sedeli v reálnom aute.

Použitie ESC v kvalifikácii

Rozhodli sme sa, že sprísnime pravidlo o tlačidle ESC v kvalifikácii. Doteraz toto nebolo v pravidlách definované a bolo tak na každom adminovi, či povolí jazdcom skočiť pomocou ESC do boxov, alebo nie. Odteraz už nebude možné ESC využívať v kvalifikácii pre návrat do boxov a potom ihneď s novým autom v kvalifikácii pokračovať. Ak potrebujete v kvalifikácii dotankovať, prípadne opraviť rozbité auto, musíte sa do boxov dostať po trati a absolvovať regulérnu zastávku v boxoch. Nie je možné použiť ESC ani keď ste v boxovej uličke. Pripadnú opravu auta musíte normálne absolvovať v reálnom čase u mechanikov, takisto tankovanie. Ak miniete palivo na trati a nedokážete sa vrátiť do boxov tak máte smolu, kvalifikácia pre Vás končí. Treba si uvedomiť, že po opustení boxov v kvalifikácii už nebudete mať možnosť zmeniť setup auta. Jednoducho klávesa ESC v kvalifikácii znamená koniec kvalifikácie.

1.7 Použitie ESC
1.7.1 Je zakázané v závode použiť ESC pre návrat do boxov a následne sa zapojiť znova do závodu. Stlačenie ESC je vždy koniec závodu. Samozrejme ak máte rozbité auto po kolízii je zbytočné riskovať jazdou s poškodeným autom do boxov a tam ukončiť závod, vtedy je ideálne odparkovať mimo trať a použiť pre ukončenie závodu priamo ESC pozri bod 3.6. Nie je ale možné sa potom do závodu znova zapojiť.
1.7.2 Použitie ESC v kvalifikácii je rovnako zakázané. To znamená, že pilot musí prípadnú opravu, tankovanie alebo prezutie pneumatík počas kvalifikácie absolvovať v boxoch v reálnom čase. Musí počítať tiež s tým, že počas zastávky v boxoch nebude môcť zmeniť setup auta. Ak pilot skočí pomocou ESC do boxov (aj z boxovej uličky) nesmie už v kvalifikácii pokračovať.
1.7.3 Použitie ESC v oficiálnych tréningoch je povolené bez obmedzenia.

Toto sú najvýraznejšie zmeny pravidiel, ktoré musí každý vedieť.

Šampionáty ACC MAD MEN’S DOUBLE TRAP


ACC Mad Men’s Double Trap je dvojica šampionátov, ktoré sme si už predstavili v samostatnom článku. Len pripomeniem, že tieto šampionáty majú rovnakých adminov, budú zdielať aj rovnaké trate a rovnaký bude aj formát závodov. Sú to ale dva nezávislé šampionáty, kde každý bude mať svoje vlastné výsledky a nie je nutné sa zúčastniť oboch. Každý závodný utorkový večer vás čaká 15 minútová kvalifikácia a dvojica kratších 25 minútových závodov, kde do druhého závodu sa otočí poradie prvých 10. pilotov.

Šampionát Mad Men’s Tuesday Open je určený hlavne pre nových pilotov, pretože nie je nutné mať na tento šampionát zaplatené členstvo Premium, postačí základný bezplatný účet Standard a vyskúšate si v ňom viacero rôznych originál Kunos áut. Čaká Vás 6 závodov vždy v utorok večer raz za dva týždne. V každý druhý utorok oproti Mad Men’s Tuesday Open sa bude jazdiť šampionát Mad Men’s Tuesday Retro. Mad Men’s Tuesday Retro sa bude jazdiť na rovnakej trati ale s jediným rovnakým autom a to s dobre známou Škodou 130RS.

Už v tento utorok 7.1.2020 nás čaká Prológ k tomuto šampionátu na trati Sonoma. Je to voľný závod bez nutnosti plateného Premium členstva a jeho výsledok sa nebude počítať do výsledkov Mad Men’s Tuesday Retro.

Ak sa chcete dozvedieť viac podrobností, prečítajte si článok a pozrite sa na stránky šampionátu ACC Mad Men’s Double Trap kde nájdete všetko potrebné aj na download.

Šampionát ACC Maserati MC12 GT1 Challenge

V tomto šampionáte budeme jazdiť s rovnakým autom Maserati MC12 GT1 s čiastočne zamknutým setupom. Upraviť si budete môcť iba prítlačné krídla, brzdy a zadný ARB tak, aby vám auto vyhovovalo. Ostatné nastavenia auta budú zamknuté a rovnaké pre všetkých.

Krátkych šprintových závodov už máme dosť, preto bude tento šampionát zameraný na dlhšie závody a hlavne na možnosť využitia rôznych boxových stratégií. Správnej dĺžke závodov a k tomu adekvátnemu nastaveniu opotrebovania jednotlivých zmesí pneumatík strávil admin šampionátu František Krečmer tisícky kôl testovania. Podmienky sú nastavené tak, že neexistuje jedna najvýhodnejšia stratégia, ale použiteľné sú vždy viaceré stratégie. Záleží na každom pilotovi akú si vyberie, aká sa mu hodí podľa situácie na trati, prípadne podľa jeho pozície z kvalifikácie. Zastávka v boxoch je v závode povinná a každý pilot musí pri zastávke vymeniť pneumatiky ľubovolnej zmesi. Trakčná kontrola (TC) bude vypnutá, koeficient poškodenia auta (damage) bude 100%.

Závodný deň bude štvrtok a jazdiť sa bude raz za dva týždne. Každý závodný večer bude pozostávať z 15 minútovej kvalifikácie a jedného dlhšieho závodu na daný počet kôl ( cca 70 minút ) s povinnou zastávkou v boxoch, pri ktorej musí každý pilot meniť pneumatiky. Čaká nás 10 závodov a prvý závod šampionátu je plánovaný na 30.1.2020. Ak sa chcete dozvedieť viac podrobností, tak sa pozrite na stránky šampionátu ACC Maserati MC12 GT1 Challenge kde nájdete všetko potrebné.

Aj tento šampionát ale začneme skôr Prológ závodom na Monze, ktorý sa pôjde už vo štvrtok večer 16.1.2020.

To nie je ani zďaleka všetko, čo nás v roku 2020 čaká. Dúfam že nám zostanete verní a budete aj naďalej s nami jazdiť na trati.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.