ACCentral Hillclimb Championship 2017

Informace

Závody automobilů do vrchu (ZAV) je druh automobilového sportu, při kterém je cílem závodního jezdce zdolat trať v co nejkratším čase. Trať musí svým charakterem odpovídat specifikům závodu do vrchu.

Závod je charakterizován následujícími předpisy: každý automobil startuje individuálně a jede určenou trasu až na cílovou čáru. Ta je umístěna ve vyšší nadmořské výšce než je čára startovní. Čas na projetí mezi startovní a cílovou čárou je rozhodujícím faktorem pro sestavení klasifikace závodu. Hodnocení závodu je zpravidla určováno v rámci absolutního pořadí, dle jednotlivých skupin zařazení vozidel a dle tříd určených zdvihovým objemem motorů závodního stroje.

Trasy mají obvykle délku od 1 do 20 kilometrů. Jak název napovídá, závody automobilů do vrchu se zpravidla konají v kopcovitých až hornatých oblastech, které zahrnují klikaté cesty a prudké zatáčky

Zásady

Účastníci závodu startují z místa (start závodu), které musí mít nižší nadmořskou výšku než je cíl závodu. Podstatou závodu je dostat se v co nejkratším čase do cíle. Závody automobilů do vrchu se v Evropě konají jeden až dva dny, obvykle o víkendu. Program závodního víkendu je tvořen tréninkovými a závodními jízdami. Tréninkové jízdy předcházejí jízdám závodním a jejich smyslem je dát prostor účastníkům pro seznámení se se závodní tratí, nastavení závodního stroje a ověření jeho funkčnosti. Závodní jízdy určují pořadí a klasifikaci závodu.

Závod může být hodnocen několika způsoby:

 1. hodnocení je závislé na nejrychlejší jízdě, kterou dosáhl jezdec v souboru několika závodních jízd (francouzské mistrovství ZAV),
 2. hodnocení stanovuje součet všech závodních jízd, které jezdec absolvoval v rámci závodu (hodnocení MMČR ZAV, Mistrovství Evropy ZAV, aj.),
 3. hodnocení stanovuje součet všech závodních jízd, které jezdec absolvoval v rámci závodu, ovšem nejhorší jízda není započítána (španělské a portugalské mistrovství ZAV).
 4. hodnocení stanovuje diference časů závodních jízd, které jezdec absolvoval v rámci závodu. Nejlepšího výsledku dosáhne ten jezdec, jež má nejmenší rozdíl dosažených časů. Tato metoda hodnocení se používá při závodech veteránů (jízdy pravidelnosti), ale i při závěrečném mezinárodním závodě FIA Hill Climb Masters 2014 (11.10.2014 Eschdorf LUX).

Pro náš šampionat použijeme bod č.1 – takže nejlepší vyjezd se počítá.

Historie

Je to jedna z nejstarších forem automobilového sportu. První známý závod automobilů do vrchu se konal 31. ledna 1897 ve francouzské La Turbie, blízko Nice. Závody automobilů do vrchu Shelsley Walsh Speed Hill Climb ve Worcestershire v Anglii jsou nejstaršími nepřerušovaných závodem automobilů do vrchu na světě. Konají se od roku 1905 na nezměněné trati.

Trasy mají obvykle délku od 1 do 20 kilometrů. Jak název napovídá, závody automobilů do vrchu se zpravidla konají v kopcovitých až hornatých oblastech, které zahrnují klikaté cesty a prudké zatáčky.

V českých zemích má řada závodů tradici sahající do období počátku rozvoje motorismu. Nejstaršími dosud konanými závody jsou šternberské Ecce Homo (první zmínka o závodu je z roku 1905) a pražská trať Zbraslav – Jíloviště (1908).

Současnost

FIA každoročně vypisuje mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu (FIA European Hill Climb Championship) pro soudobé a historické automobily. Tento šampionát je zároveň nejprestižnějším mistrovstvím na kontinentu a vítězové kategorií se stávají mistry Evropy.

FIA dále vypisuje FIA evropský pohár (FIA International Hill Climb Cup). Tento pohár je tvořen závody, mimo ty které jsou započítávány do ME, a jezdci získávají za vítězství v tomto šampionátu trofej FIA.

V Evropě jsou ZAV velmi populární, nejen díky dlouhé tradici, ale i pro menší finanční náročnost. Tento druh automobilového sportu má proto široké zastoupení po celé Evropě a v mnoha zemích je vypisován národní šampionát, kde mají možnost jezdci získat tituly mistrů republiky.Formát šampionátu

!!! Pro tento šampionát bude povinná účast na komunikačním kanále Discord ACCentral, kdo nebude nejede, je to potřeba pro organizaci závodíku !!!

Datum odstartování sezony: Pondeli 18.Září (September)

Šampionát bude vypsán pro začátek na šest závodů :

GlasbachRennen
Tauplitzalm Bergpreis
Bergpreis Göstling-Hochkar
Monte Erice Sicily
Tajo Hillclimb Poveda>Taravilla
Hauenstein Bergrennen Hillclimb, 

Pojedeme na gripu 97% za slunečného počasí při letních teplotách ať nemusíme tahat moc kufru do letadla 😯

Auto: Škoda Fabia EVO (by Weron a poděkování taky Treworovi)

Trénink:  20:00 – 21:00

Kvalifikace:  Q se nekoná, pořadí pro odstartování do ostré jízdy určí čas z TRÉNINKU (nejpomalejsi  jede jako prvni), počet kol NEOMEZEN

Závod21:00 – 22:30

Počet výjezdů: bude záviset na délce dané tratě, vždy to budou minimálně tři pokusy, ale chtěl bych se dostat na pět a víc, pokud budeme dobře startovat

Bodování:
Q alias Practice první tři jezdci (Power stage): 5,3,1
Závod boduje prvních 11 jezdců: 25,20,17,15,13,11,9,7,5,3,1
Takže ve hře je  max. 30 bodů za závod pro nejrychlešího doublemana.

Startovní procedura: Startovat budeme stejným stylem jako při testu, první kolo vás pošlu na čáru podle strackeru od nejpomalejšího jezdce (časy z Practice), ve zbývajících kolech budete vyjíždět na start od aktuálně  nejpomalejšího jezdce právě odjetého kola (řídíme se podle LapTimu ve hře)

Rozestupy na startu do ostrého kola udržujte min cca 30s od auta před vámi. Dokud všechna auta nedokončí dané kolo a nepřesunou se zpět do boxu, nikdo nesmí odstartovat  do dalšího měřeného kola bez pokynu startujícího.

Pokud rozbijete auto je povolen ESC, poté čekáte na svůj další pokus v pitech dokud nepříjdete na řadu.

Výjímka: v tréninku(Q) můžete startovat dle libosti jen si nechávejte odstupy dle pravidel

Členská úroveň

Pre registráciu a účasť v tomto šampionatu je potrebná členská úroveň Premium. Tvoju členskú úroveň môžeš zmeniť tu.

Jinak všem přeji GOOD LUCK, GOOD FUN a uvidíme se v boxech.

Spáleným gumám ZDAR 😀                                                                                                                                            

komentáre 3

 1. Profilový obrázok používateľa: bida132 bida132 píše:

  Jen doplnění : Practice na serveru = naše Q
  Q na serveru = Race
  je to tak Valldo že ? Aby to lidi nemátlo 😀

 2. Profilový obrázok používateľa: valldacz valldacz píše:

  jj presne tak, Race nejde nastavit pri PIONT To POINT-nepocita to casy na kolo ale dohromady jako zavod

 3. Profilový obrázok používateľa: Mika Mika píše:

  Zdarec, po videu na youtube jsem si to chtěl zkusit a oprášit AC, ale bohužel nikde nevidím kde se dá auto stáhnou.Díky.

Pridaj komentár